sobota, 1 października 2011

kapliczki na Warmii


Warmia jest krainą historyczną znajdującą się aktualnie w województwie warmińsko-mazurskim. Nazwa pochodzi od pruskiego plemienia Warmów.
Warmia jest regionem słabo uprzemysłowionym. Mała industrializacja tego regionu może być postrzegana jako słabość, jednak z drugiej strony ten fakt może być również atutem. Warmia jest doskonałym przykładem regionu, w którym zachowały się liczne budowle świeckie i sakralne, jak również nieskażone przemysłem lasy i jeziora, z licznymi wspaniałymi pomnikami przyrody, które mają swoje prawdziwe jak i legendarne dzieje. Jako przykład może posłużyć słynny „Dąb Napoleona” na dawnym cmentarzu w Barkwedzie, gdzie w 1807 roku toczyła się krwawa bitwa z wojskami Napoleona.
Jedną z cech charakterystycznych Warmii jest duże zalesienie terenu, dlatego też rejon ten bywa nazywany Zieloną Warmią. Najwięcej lasów występuje w powiecie olsztyńskim. W lasach dominuje głównie sosna, świerk, dąb, buk brzoza oraz olcha. Jednak Zielona Warmia to nie tylko lasy. Na piękno tego terenu składają się również wody gruntowe, w których dominują jeziora o różnej wielkości i głębokości. Niektóre z jezior zostały objęte strefą ciszy, ze względu na duże walory turystyczno-przyrodnicze. Należą do nich: Giłwa, Zyzdrój Wielki, Klimut, Łańskie, Pluszne, Serwent, Wulpińskie, Pisz, Sarong, Tumińskie, Wadąg.
Nie zapominajmy również o parkach narodowych i krajobrazowych, licznie występujących na Warmii.
Warto dodać, że w krajobrazie Warmii dominują obiekty sakralne w licznych wsiach, takie jak: kościoły, kaplice, cmentarze, kapliczki i krzyże przydrożne. Bardzo często obiekty sakralne są otoczone starym cmentarzem z wiekowymi drzewami na planie owalnym. Warmia posiada także dużą ilość obiektów użytkowych, takich jak: szkoły, sklepy, karczmy, młyny, kuźnie itp. Stanowią one znakomite przykłady obiektów indywidualnych o ciekawej architekturze.
Ciekawostką w krajobrazie Zielonej Warmii jest także często stosowane żywopłotów zamiast drewnianych płotów, ogródki kwiatowe oraz stare drzewa nie owocowe, takie jak lipy, dęby, klony, jako tzw. opiekun domu, posadzone blisko domów mieszkalnych.
Warmia to region warty zwiedzenia zwłaszcza, jeśli marzy się o odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, w ciszy i spokoju, pośród pięknego krajobrazu.
żródło:www.zielona.warmia.pl
Wśród dominującej wokół zieleni- stare kapliczki.
Zdjęcia: empea, 2010, komórka LG Viety.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz