niedziela, 27 listopada 2011

Lanckorona

Niestety, dotąd nie dane mi było zobaczyć Lanckorony w realu.
Na zdjęciach - zachwyca.

ze strony www.lanckorona.pl


Lanckorona miasto do 13 VII 1933, obecnie wieś, siedziba gminy. Znana szczególnie w kręgach artystycznych, miejscowość letniskowa. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy, artystów ,reżyserów, pisarzy i innych zagorzałych wielbicieli.

          Co przyciąga do Lanckorony?

Unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny, malownicze niepowtarzalne krajobrazy, swoisty mikroklimat, czyste powietrze, a przede wszystkim cisza i spokój, które dają mozliwość dobrego wypoczynku od zgiełku współczesnej cywilizacji. Lanckorona jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa. Miejscowość jeszcze nie jest w pełni doceniona, ma duże mozliwości rozwoju w kierunku turystyki upraw ekologicznych - trzeba tylko mądrze pokierować jej rozkwitem.

za www.gazeta.pl


Kiedy półtora roku temu południową Polskę zalały deszcze, nikt nie sądził, że tak groźne mogą być widokowe lanckorońskie wzgórza. Majowe deszcze nasączyły ziemię i spowodowały katastrofalne osuwiska. Ponad 150 osób straciło dom nad głową. Najgorzej było w dwóch przysiółkach Lanckorony, Łaśnicy i Podchybiu oraz w Izdebniku. Kiedy odwiedzaliśmy te miejscowości, nie wierzyliśmy, że coś takiego jest możliwe. Łaśnicka asfaltówka, przed katastrofą prosta jak drut, wiła się jak serpentyna. Na Podhybiu domy wyglądały jak po trzęsieniu ziemi. Ludzi ewakuowano. Resztek dobytku pilnowało kilku mężczyzn i wściekłe pszczoły, którym osuwająca się ziemia zniszczyła ule. cd. www.gazeta.pl


Ekspresowo powstał projekt (warszawska firma Jems), a w marcu tego roku rozpoczęła się budowa. We wtorek gmina zaprezentuje pierwsze gotowe osiedle - Słoneczne Tarasy. Kolejne oddadzą w grudniu w obecności kard. Stanisława Dziwisza* i premiera Donalda Tuska.

wizualizacja

realizacja: foto agencja gazeta


----
I kilka słów od siebie:


podoba mi się, bardzo mi sie podoba. 
Strona JEMS


Gratuluję JEMSi!!!


Ale..


czy mieszkańcy docenią urodę tej architektury? Czy nie oszpecą domów przemalowując je na żółto? wstawiając odpustowe meble, sztuczne kwiatki i plastikowe obrusy? Przepraszam, wiem, nie stać ich na nic lepszego....


Ale aż żal serce ściska, gdy wyobraźnia podsuwa mi obrazy jak tam będzie wyglądało za rok..dwa...


*)
wspomniałam o kard. Dziwiszu.
Jest to nieco kontrowersyjna postać, ale podobno dzięki niemu domki miały na czym powstać- dar


empea
żródło: net

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza