poniedziałek, 28 listopada 2011

Henri de Toulouse-LautrecHenri de Toulouse-Lautrec Urodził się 24 listopada 1864 roku w Albi na południu Francji; pochodził z arystokratycznej rodziny. Ojciec hrabia Alphonse-Charles de Toulouse był ekscentrykiem, matka zaś nadopiekuńczą osobą, kochającą swe jedyne dziecko brzt zmarł w okolicy pierwszych urodzin). T-L był ostatnim dziedzicem bogactwa rodu z wielowiekową tradycją.Nieznane są przyczyny chorób artysty. Wiadomo, że był świadom i jego stan psychiczny oraz sposób życia to pochodna problemów somatycznych.
Życie dojrzałe to intensywna egzystencja nienasyconego artysty w perspektywie rychłego końca.
Kalectwo Lautreca i odrzucenie przez ojca nadało specyficzny kierunek jego sztuce zajętej tym, co marginalne i otoczone społeczną wzgardą. Jego bunt artystyczny był powiązany z buntem przeciw rodzinnej tradycji; jego sztuka była właściwie tylko bladym odbiciem tej rzeczywistej sztuki życia, na którą składały się jego zabawy w lokalach Paryża, jego gry erotyczne, finezja i fantazja, z jaką potrafił okazywać uwielbienie kobietom i kobiecości.
Z powodu swojej ułomności Lautrec staje się alkoholikiem, podupada na zdrowiu. Umiera w rodzinnej posiadłości w Malromé 9 września 1901 roku.


Toulouse-Lautrec jest uznany za ojca plakatu reklamowego. Tworzy prace niezwykle odważne tematycznie. Jest prekursorem nowych kierunków w sztuce. Odchodzi od impresjonizmu i tworzy własny styl, niezwykle świeży i eksperymentalny, jak na jego czasy. Z czasem staje się źródłem inspiracji dla ekspresjonistów.
Bohaterami jego prac jest bohema dzielnicy Montmartre oraz miejsc taniej rozrywki i domów publicznych. Szczególne zainteresowanie stanowiły tancerki i prostytutki. Ukazane są ze szczególnym uczuciem, nawet szacunkiem. Artysta ukazuje ich znudzenie i obojętność oraz zmęczenie i samotność.
Krótkie i pełne cierpienia życie, zamienił w barwne obrazy, przedstawiające jak zaden ze współczesnych mu twórców, ducha belle époque.


źródło:net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz