[artykuł w trakcie pisania]
Ogłoszony w dniu 27 października 2017r. konkurs architektoniczny dotyczący koncepcji modernizacji elewacji budynku Złota 11 rozstrzygnięty został w dniu 21 grudnia 2017r.
Budynek znajduje się w centralnej części Pasażu Wiecha, na jej wschodniej pierzei.
Pasaż Wiecha to wg opisu w Wikipedii: ulica powstała jako część kompleksu Ściany Wschodniej w latach 1963-1969. Pierwotnie nosiła nazwę Pasażu Śródmiejskiego. W okresie późniejszym jej ranga znacznie upadła, a sam pasaż stał się miejscem zaniedbanym i mało prestiżowym. W grudniu 2006 roku zakończono pierwszy etap remontu pasażu, w czasie którego wymieniono nawierzchnię, wyremontowano elewacje części budynków oraz zamontowano elementy małej architektury. (….)
Przy Pasażu Wiecha mieszczą się m.in.:
- wieżowiec mieszkalny Chmielna 35 oraz Zgoda 13; po 205 mieszkań, 23 piętra
- kino Atlantic – ul. Chmielna 33
- dawne kino Relax – ul. Złota 8
- Rotunda PKO – ul. Marszałkowska 100/102
- Galeria Centrum – ul. Marszałkowska 104/122
- Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
- pawilon gastronomiczny Grycana
Pozwolę sobie na kilka słów komentarza do tego konkursu, w którym moja pracownia także brała udział.
Już na etapie ogłoszenia konkursu zadałam pytanie: czy istnieją jakiekolwiek wytyczne z Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Warszawy?
Kolejnym pytaniem nasuwającym się natychmiast było: czemu do komisji nie zaproszono bodaj ostatniego czynnego architekta, który brał udział w projekcie Ściany Wschodniej - pana Andrzeja Kaliszewskiego?
Już od kilkunastu lat władze stolicy odczuwają potrzebę uporządkowania tej przestrzeni. Pierwsza znacząca próba miała miejsce w roku 2006. Pięć lat później komentowano (Informacja z prasy z 2011r, autor Michał Wojtczuk, 05 lipca 2011r):
Pasaż Wiecha: miał tętnić życiem, jest pusty i straszy
[całość do przeczytania tutaj]
[całość do przeczytania tutaj]
"Pasaż Wiecha jest martwy. Już lepiej urządzić tam targ warzywny - proponują urbaniści. (...) Jest szaro-buro-granitowo-betonowo. Nie ma po co tędy chodzić. (...)"
Mam niejakie obawy, że konkurs nie wniesie nic lepszego w strefie pasażu. W dalszym ciągu pozostanie tam szaro, betonowo, granitowo, z naciskiem na to ostatnie. A granit przeciętnemu Polakowi kojarzy się z miejscem spoczynku wiecznego.
SkyscraperCity:
"Pasaż Wiecha po przebudowie to pusta uliczka techniczna za na tyłach Domów Centrum."
W moim odczuciu czynnik czasu był tu bardzo istotny – decyzja został podjęta pochopnie, bez analizy uwarunkowań miejsca i czasu.
- cały przekrój przez pasaż wiecha
- omówienie najważniejszych punktów
- nowych
- istniejących - w tym wieżowców
- o antersoli
- o barierce
- o Kaliszewskim
- pokazać mój poprawiony - szary i bez podziałów
- pokazać lepsze wizualizacje wieżowców ze szkłem
- o biurze estetyki
- o braku życia na pasażu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz